Go Back

Highlands Mayors, from 1900

John P. King © November 1, 2001


David M. Miller

from April 24,1900
to March 15,1902

David M. Miller

Charles T. Maison

from March 15,1902
to March 15,1904

 

Peter N. Cornwell (resigned)

from March 15,1904
to September 24,1906

Peter N Cornwell

Harry A. Brown is acting mayor

from January 16, 1906
to September 24,1906

 

Harry A. Brown is Council appointed Mayor)

from September 24, 1906
to January 1, 1907

 

Governmental Year and Calendar Year
identical effective January 1, 1907

Harry A. Brown

1907 to 1908

 

Allan R. Reid

1909 to 1912

Allan R. Reid

Harry N. Johnson

1913 to 1916

Harry N. Johnson

Harry A. Brown

1917 to 1918

 

Frederick Kieferdorf

1919 to 1924

 

John L. Opfermann, M.D.

1925 to 1926

Mayor John L Opfermann, M.D.

James J. Rowland, M.D.

1927 to 1928

 

George W. Hardy

1929 to 1932

 

Frederick P. Bedle

1933 to 1934

Frederick P. Bedle

George W. Hardy

1935 to 1936

 

Harry A. Brown

1937 to 1938

 

Harry N. Johnson

1939 to 1940

Harry N. Johnson

Frederick P. Bedle

1941 to 1944

Frederick P. Bedle

A. Meade Robertson

1945 to 1948


Joseph A. Dempsey

1949 to 1950

Mayor Joseph A. Dempsey

William F. Fehlhaber
(resigned 1-1-1952)

1951 to 1952

Mayor William Fehlhaber

Charles Hatzenbuehler

(council appointed Mayor 1-1-1952)

1952 to 1954

Mayor Charles Hatzenbuehler

Frank J. Hall

from January 1, 1955
to June 30, 1956

Mayor E Frank Hall

Cornelius J. Guiney, Jr

from July 1, 1956
to June 30,1965

Mayor Cornelius J Guiney Jr

John A. Bahrs

from July 1, 1965
to June 30,1968

Mayor John Bahrs

James T. White

from July 1, 1968
to June 30, 1974

James T. White

Cornelius J. Guiney, Jr.

July 1, 1974 to 1983

Mayor Cornelius J Guiney Jr

Robert A. Wilson (deceased)

1984 to 1989

Mayor Robert D. Wilson

James T. White (Council appointed Mayor)

1989

James T. White

Raymond Ramirez

1990 to 1992

Raymond C Ramirez

Richard Schwartz (resigned)

1993 to 1995

 

Ernest F. "Sonny" Vaughan
(Council appointed Mayor)

1995

Mayor Ernst Vaughan

Joseph M. Branin

1996 to 1998

Mayor Joseph M Branin

Richard O'Neil

1999 to 2007

Mayor Richard O'Neil

Anna C. Little

2008 to 2010

Mayor Anna C Little

Frank L. Nolan

2011-2016

Mayor Frank L Nolan

Richard O'Neil

2017-2019

Mayor Richard O'Neil